دستگاه ایرانی مقابله با سرمازدگی به داد باغات و مزارع می رسد

سلام

اگه نظر یا سوالی داری به لینک زیر کلیک کنید تا در جای مناسب سوالات خودتو را بپرسید

سوالات خودتو اینجا بپرس

فناوران پارک علم و فناوری فارس دستگاهی برای مقابله با سرمازدگی محصولات زراعی عرضه کرده اند که به صورت اتوماتیک پس از انجام پیش بینی ها دو ساعت قبل از وقوع سرما، شروع به کار می‎کند.

به گزارش گروه تحقیقات ایران اسلامی: اكثر درختان ميوه منطقه معتدله در معرض يخبندان زمستان يا سرما زدگي بهاره قرار مي گيرند كه اين امر موجب خسارتهاي شديد اقتصادي مي گردد. حتي آن دسته از مناطق توليد ميوه كه در موقعيتهاي جغرافيايي خاص احداث مي شوند كه خسارت وارده ناشي از سرما در آنها به حداقل كاهش داده شده نيز بعضا با اين حوادث مواجه مي گردند. باغداران كاملا از نتايج زيانبار عدم محافظت درختان در برابر سرماي زمستان مطلع هستند. لذا اعتقاد به مقاومت در برابر سرما به عنوان يك پديده و ابزار كمكي براي جلوگيري از بروز خسارت ناشي از سرما از نظر باغداران از اهميت اساسي برخوردار است. گياهان درحال رشد غير مقاوم بوده و قادر به مقاوم شدن نيستند. لذا ركود در طول ماههاي سرد زمستان براي بقائ گياهان و درختان ميوه ضروري مي باشد. درختان ميوه در زيستگاهاي طبيعي خود به ندرت توسط سرما صدمه مي بينند زيرا در آنها مكانيسم سازگاري در آنها توسعه يافته است كه به آنها اجازه مي دهد در طول شرايط آب و هوايي شديد زمستان به حالت ركود بروند.

بیشتر درختان میوه،نهال تازه کشت، در معرض، یخبندان زمستان، یا، سرما زدگی بهاره، قرار می گیرند که این امر موجب خسارتهای شدید اقتصادی می گرددآبیاری بی رویه، دادن کود ازته بیش از حد، محصول زیاد ، ریزش زود هنگام برگها، تولید محصول بیشتر، هرس زود هنگام موجب کاهش مقاومت درختان میوه می شود.

  ايجاد اولين باغ انگور روسيمي ارگانيك در زميني به مساحت حدود 3200مترمربع در شهرستان ملكان

سرمازدگی بسته به نوع درخت در فصل های مختلف سال به وقوع می پیوندد. روش های مختلف سنتی در مهار درختان از سرمازدگی وجود دارد که از لحاظ بازدهی در سطح بالایی قرار ندارند. روش هایی همچون:

کشت درختان باد شکن

پاشیدن آب بر روی درختان

رنگ کردن تنه درختان بخصوص با رنگ سفید روغنی

ستفاده از تنظیم کننده های رشد گیاهی

استفاده از ضد یخ گیاهان

اخیرا محققین کشورمان در استان فارس با رصد خسارات فراوان سرمازدگی گیاهان اقدام به ساخت دستگاهی برای جلوگیری از سرمازدگی کرده اند. فناوران پارک علم و فناوری فارس دستگاهی برای مقابله با سرمازدگی محصولات زراعی عرضه کرده اند که به صورت اتوماتیک پس از انجام پیش بینی ها دو ساعت قبل از وقوع سرما، شروع به کار می‎کند.

محمد مختارزادگان مجری طرح، سرمازدگی را شرایطی دانست که در آن هوا در ارتفاع ۱٫۲ متری از سطح زمین به صفر درجه سانتی‎گراد و یا کمتر از آن برسد و افزود: بیش از ۹۰ درصد از سرمازدگی محصولات کشاورزی را سرمازدگی از نوع تشعشعی تشکیل می‌دهد که در این حالت شاهد آسمانی صاف، همراه با توده‌های هوای سرد خواهد بود.

وی با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه مقابله با سرمازدگی محصولات زراعی اظهار داشت: این دستگاه که برای مقابله با سرمازدگی محصولات باغات زراعی کاربرد دارد، با محاسبه نقاط شبنم، دو ساعت قبل از وقوع سرمازدگی به طور اتوماتیک بر اساس دمایی که کاربر برای دستگاه به عنوان دمای بحرانی تنظیم کرده است، شروع به کار می‌کند.

مختارزادگان، به توضیح مکانیزم عملکرد این دستگاه پرداخت و ادامه داد: زمانی که این دستگاه پیش بینی‌های لازم را انجام داد، هوای سرد را از دهانه بالا مکش می‌کند و این هوا در قسمت کوره هرمی شکل دستگاه گرم خواهد شد.

  درختان مرکبات و ابتکار گرمایش برای سرمازدگی درختان

وی اضافه کرد: هوای گرم ایجاد شده از طریق چهار دهانه خروجی زیر دستگاه به صورت ۳۶۰ درجه به موازات سطح زمین تا شعاع ۵۰ متری پرتاب می‌شود. به گزارش ایسنا، مجری طرح با تاکید بر این که سرمازدگی بر اثر سه عامل نبود جریان باد، برودت و فقدان رطوبت کافی ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: از این رو این دستگاه علاوه بر آن که جریان باد را ایجاد می‌کند، از طریق میزان انرژی تولید شده از بروز سرما جلوگیری می‌کند. وی با تاکید بر این که در نسخه‌های جدید، این دستگاه به صورت تمام اتوماتیک عرضه شده است، یادآور شد: این دستگاه در کلیه استان‎ها به جز شش استان کاربردی شده است.

این محقق دلیل کاربردی نشدن این دستگاه در شش استان را رونق نداشتن کشاورزی و نبود شرایط سرمازدگی در آنها ذکر کرد. به گزارش ایران توانا این اختراع با عنوان دستگاه مقابله با سرمازدگی باغات محصولات کشاورزی مدل دراگون، به شماره ۶۵۴۶۵ تحت مالکیت محمد مختارزادگان در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است. همچنین لازم به ذکر است این دستگاه در شرکت دما آرا سبز صنعت به تولید رسیده است و به فروش می‎رسد.

نظرت چیه

پاسخ دهید